HACAMAT ve SÜLÜK TEDAVİSİ UYGULANMAKTADIR


20 yıllık hemşire tecrübesi ile sertifikalı bayan hemşire Tıbbi Hacamat Kitabı Kadim Şifa Yöntemi olan Hacamat Tıp Hekiminin deneyimiyle TIBBİ HACAMAT’a dönüştü…


Günümüzde halkın sorunlarından biri sağlık! Modern tıp her geçen gün gelişiyor ama hastane sayısı ve hastanelerdeki hasta kuyruğu sayısı da her geçen gün katlanarak artıyor.Neticede hastalanmadan sağlıklı yaşamak, hastalıklardan ‘korunmak’ öncelikli hedefimiz haline geliyor…


Tıbbi hacamat koruyucu bir tedavi yöntemi. İlaç yok, ameliyat yok, radyasyon yok, risk yok. Vücudun belirli bölgelerindeki kılcal damarlardan kirli kan ve zararlı birikintilerin dışarı atılması prensibine dayanıyor. Asırlardır uygulanıyor.

Peygamber Efendimizin (sav) birçok defa hacamat yaptırdığı ve ümmetine de ısrarla tavsiye ettiği biliniyor.Şimdi bu kadim şifa yöntemi tıp doktorunun deneyimiyle birleşti! Dr. Turanşah Tümer, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun bir doktor.

 

Yıllarca acil serviste çalışmış, aile hekimliği yapmış. Daha sonra akupunktur, hacamat(kupa terapisi),  konusuna yoğunlaşıp bu alanda eğitimler alarak uzmanlaşmış. Türkiye’de tıp doktoru olarak ‘tıbbi hacamat’ tanımlamasını yapan ilk hekim! Tıbbi Hacamat kitabı bir hekim tarafından bu alanda yazılan ilk kapsamlı Türkçe eser.

 

Dr. Tümer tıbbi hacamatın son derece güvenilir bir yöntem olduğunu vurguluyor. Hem güvenilir, hem de etkili. Çünkü sağlıksız kan dolaşımı, birçok hastalığın oluşmasına yol açan önemli bir risk. İşte tıbbi hacamat burada devreye girerek damar tıkanıklıklarını açıyor. Hacamat sayesinde toksinler ve metabolik atıklar dışarı alınıp ortadan kalktığı için, hastalıklardan korunmak, ve çeşitli hastalıkları tedavi edebilmek de mümkün oluyor.

 

İşte tıbbi hacamatın etkili olduğu hastalıklar:


Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stres, fiziksel ve psikoljik blokajlar, vücudumuzdaki atılamayan kimyasal, katkı maddeleri, ağır metaller, ilaç birikintileri,  kalp damar tıkanıklıkları, ürik asit birikimi, migren, baş ağrısı, felç riski, diyabet, göz problemleri, göz tansiyonu, romatizma, astım, boyun/omuz sertliği, yorgunluk, sık soğuk algınlığı, ayaklarda karıncalanma/uyuşukluk/ağrı, bacaklarda şişlik/ödem, bel ağrıları/tutulmaları, karaciğer hastalıkları, gibi… (Hayy Kitap Yayınları)


Sülük Tedavisinin Faydaları Ve Etkileri


Sülük görüntüsü itibarı ile biçimsiz bir hayvan gibi görünse de insan için faydalı yüz yirmiye yakın enzim salgılar. Sülük tedavisi çok faydalı doğal ilaç niteliğindeki enzimleri içerir. Bu enzimler hastalıkların temelindeki sebeplerde çok etkilidir.

 

İnsanlardaki hastalıkların temelinde ya enfeksiyon ya iltihap, ya da doku harabiyeti vardır. Sülük tedavisinin faydalarının en belirgin olanları enfeksiyona karşı antibiyotik etki, iltihaba karşı antienflamatuar etki, doku harabiyetine karşı epitelizan skatrizan yani hızlı iyileştirici etkidir. Sülük tedavisinin faydaları antik çağlardan beri bilinir. Kirli kanı dışarı alır, vücuda birçok şifalı doğal ilaç verir.

 


Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

 


Sülük tedavisinin en çok faydalı olduğu hastalık grubu kronik iltihabi hastalıklardır. Sülüklerin kronik ödem çözücü, damar açıcı etkilerini de gözardı etmemek gerekir. Sülüklerin günümüzdeki kaynaklara göre 600 türü vardır.

 

Bunlardan 15 türü, insanların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu türün adı hirudo medicinalis dir. Sülük tedavisi iltihaplı veya iltihapsız artrit tedavisinde kullanılır. İskemik kalp hastalıklarında, arter ve ven damar tıkanıklıklarında, hipertansiyonda, hatta bronşit ve bronşial astım da sülük tedavisi kullanılır.

 

Hepatit, mide ülseri, pankreatitli hastalarda sülük tedavisinden faydalanılmaktadır. Psöriasis yani sedef, herpes, egzema gibi deri hastalıklarında da sülüğün etkisi belirgindir. Sülük tedavisinin faydalarının en belirgin olanı nöropatolojilerdeki nörotropik etkidir.

 


Sülük Tedavisi Pıhtılaşmayı Önler

 


Sülük tedavisi esnasında sülükler insan vücuduna antikoagülasyon ajanları olan enzimlerini verir. Bunlar kanı sulandırır ve pıhtılaşmayı önler. Pıhtılaşma eğilimleri belirli yaşlardan sonra enboli ve hemipleji için ciddi risklerdir. Kısacası kalp krizi, felç, inme atakları olabilir. Hele bizler gibi stresli şehir hayatı yaşayanlarda bu riskler oldukça fazladır. Sülük tedavisinde hirudin salgılanır ve trombinleri bağlar, bu da pıhtılaşmayı önler. Sülük tedavisi pıhtılaşmaya sebep olan trombosit agregasyonunu da önler.

 

Sülük Tedavisinde İltihap Kurutucu Etki


Sülük tedavisinin faydaları arasında en belirgin olanı tüm vücutta, omurgada, kaslarda, eklemlerde oluşabilecek iltihapları kurutması veya iltihap oluşmasını önlemesidir. Bunu plazmin ve tripsini inhibe ederek yaptığını yazan kaynaklar vardır.

 

Sülük Tedavisinde Ağrı kesici Ve Mikrop Öldürücü Etki


Sülük tedavisinde hastalardan edinilen tecrübelerde en çok işitilen söz “ağrılarım geçti” sözüdür. İlk seans sülük tedavilerinde bunu duymaya başlarsınız. Bakteri, virüs ve mantar üremesini durdurucu etkisi de vardır. Yıllardır olan kronik mantar ve bakteriel enfeksiyonlarda hastalıklı bölgenin en uzağından başlayıp yakınlarına doğru yapılacak 7-8 seansla hastanın iyileşmeye başladığı gözlemlenebilir.


Dr. Turanşah Tümer